
Sverige är djupt beroende av amerikanska techjättar som Microsoft, Google och Amazon. Experter varnar för att landet kan lamslås på 30 dagar om USA stänger av tillgången till deras molntjänster. Danmark, Norge och Tyskland har redan börjat planera för digital självständighet – med satsningar på öppen källkod och alternativa system. I Sverige saknas ett nationellt direktiv, men myndigheter som Arbetsförmedlingen och nätverk som Esam agerar på eget initiativ. Hotet är inte teoretiskt – Internationella brottmålsdomstolen uppges nyligen ha fått ett mejlkonto stängt av Microsoft. Forskare på Rise testar nu hur långt man kan komma med helt oberoende teknik. Målet är inte att kapa allt, utan att stå starkare vid kris.
Sverige är ett av världens mest digitaliserade länder, med stor tillit till amerikanska molntjänster som Microsoft, Google och Amazon. Men den digitala sårbarheten är betydande. Om relationerna med USA skulle försämras, eller om vi hamnar i onåd hos någon framtida amerikansk administration, kan vår digitala infrastruktur snabbt slås ut. All data i molnet kan bli otillgänglig – eller förlorad.
Det väcker en viktig fråga: Hur beroende ska vi vara av utländska techjättar? USA är förvisso en allierad, men presidenter som Donald Trump har visat att politiska beslut snabbt kan påverka teknikflöden och åtkomst. Sverige måste därför börja ta ansvar för sin digitala självständighet.
Vi borde också tänka längre. Om Sverige skulle hamna i konflikt med exempelvis Ryssland behöver vi kunna övervaka stora ytor, upprätthålla kommunikation och skydda känslig infrastruktur – även utan tillgång till ny teknik.
Samtidigt slänger vi enorma mängder fullt fungerande elektronik. Mobiltelefoner, datorer och annan utrustning kasseras för att de inte längre stödjer de senaste versionerna av Windows eller macOS. Men i ett krisläge kan just den tekniken bli avgörande.
Sverige borde inrätta en myndighet med uppdraget att utforska och utveckla hur vi kan återanvända gammal teknik – inte som nostalgi, utan som en del av vår säkerhetspolitik. En Samsung S10 kan kanske användas som kameraövervakning ute skogen eller drönarsystem. En äldre dator med Intel i7-processor kan kanske fungera som router i ett radiosystem för alternativ kommunikation. Jag vet inte. Men en smart återbruk av den teknik som idag kasseras , tanken bör väckas och någon måste fundera ut hur.
Poängen är inte att förlita sig på gammal teknik, utan att ha en plan B – och C. När världen blir allt mer osäker måste vi kunna klara oss utan att vara helt beroende av leveranser från USA och Kina.
Vi måste ha kontroll över den hårdvara och mjukvara vi använder. I ett allvarligt läge får vi inte riskera att våra system ”ringer hem” till utländska servrar och avslöjar känslig information.
Det är hög tid att bygga upp digital resiliens – precis som vi rustar det militära försvaret. För när krisen kommer, måste vi kunna kommunicera, samordna och agera – med den teknik vi redan har.
https://www.dn.se/sverige/varningen-microsoft-kan-stanga-ner-sverige