Wi-Fi kan sluta fungera med Linux-kärna 7.0 i Ubuntu och Linux Mint

En uppdatering till Linux-kärna 7.0 kan slå ut Wi-Fi – och i värsta fall orsaka kernel panic – på äldre datorer med nätverkskort från Broadcom. Ett nytt skript hjälper användare av Ubuntu 24.04 och Linux Mint att avinstallera kärnan och återgå till den fungerande versionen 6.14.

Har du en äldre MacBook, HP eller någon annan dator med ett nätverkskort från Broadcom som kör Linux? Då kan Wi-Fi sluta fungera efter en uppdatering till Linux-kärna 7.0. I värsta fall kan uppdateringen orsaka kernel panic.

Jag har gjort ett skript som avinstallerar Linux-kärna 7.0. Skriptet har testats på flera olika MacBook-modeller.

Lösningen är att avinstallera Linux-kärna 7.0 och återgå till version 6.14. Detta gäller Ubuntu 24.04. För Ubuntu 26.04 utreds fortfarande hur en lämplig lösning kan se ut.

Scriptet finns här :

https://wiki.linux.se/s%C3%A5_backar_du_kernel_version_i_Ubuntu

På den här sidan finns hur man Broadcom Wifi

https://wiki.linux.se/Tips_och_Tricks_i_Ubuntu

Varning!

Skriptet är testat, men det kan givetvis uppstå följdfel som inte går att förutse. Därför används skriptet på egen risk.